Answer:
option D
Explanation:
given,
Direct Materials................................... $10.60
Direct Labor........................................ 15.20
Variable Manufacturing Overhead..... 2.10
Fixed Manufacturing Overhead......... 12.60
Unit Product Cost.............................. $40.50
Relevant unit product cost of 40.5 is
= direct material + direct labour + variable manufacturing overhead + avoidable fixed overhead
= 10.6 + 15.2 + 2.1 + (12.6 - 3.5)
= $37
Hence, the correct answer is option D