Mallard Corporation uses the product cost concept of product pricing. Below is cost information for the production and sale of 45,000 of its sole product. Mallard desires a profit equal to a 12% rate of return on invested assets of $800,000. Fixed factory overhead cost $82,000 Fixed selling and administrative costs 45,000 Variable direct materials cost per unit 5.50 Variable direct labor cost per unit 7.65 Variable factory overhead cost per unit 2.25 Variable selling and administrative cost per unit .90

1. what is the cost per unit for the production of the company's product?
2. what is the markup percentage on product cost for the company's product?
3. what is the unit selling price for the company's product?

Respuesta :

Answer:

1. Cost per unit = 860,500/45000 units = $19.12

2. Mark up = 12% * 800,000 = $96,000/45000 units = $2.13

mark up = 2.13/19.12 = 11.14%

3. Therefore selling price per unit = $19.12+$2.13 = $21.25

Explanation:

Variable direct materials cost per unit............................ 5.50

Variable direct labor cost per unit.................................... 7.65

Variable factory overhead cost per unit .........................2.25

Variable selling and administrative cost per unit........... .90

TOTAL VARIABLE COST PER UNIT..................................16.3

TOTAL VARIABLE COST = $16.3*45000 units = $733,500

Fixed factory overhead cost $82,000

Fixed selling and administrative costs 45,000

TOTAL COST = $ 860,500

1. Cost per unit = 860,500/45000 units = $19.12

2. Mark up = 12% * 800,000 = $96,000/45000 units = $2.13

mark up = 2.13/19.12 = 11.14%

3. Therefore selling price per unit = $19.12+$2.13 = $21.25