An asset used in a 4-year project falls in the 5-year MACRS class for tax purposes. The asset has an acquisition cost of $9,000,000 and will be sold for $2,520,000 at the end of the project. If the tax rate is 24 percent, what is the aftertax salvage value of the asset? Refer to (MACRS schedule) (Do not round intermediate calculations and enter your answer in dollars, not millions of dollars, rounded to the nearest whole number, e.g., 1,234,567)

Respuesta :

Answer:

$2,288,448

Explanation:

In order to calculate after-tax salvage value we first compute depreciation as per MACRS 5 year class.

MACRS 5 years states that following depreciation is chargeable in corresponding years,

Year 1 = 20%

Year 2 = 32%

Year 3 = 19.2%

Year 4 = 11.52%

We now calculate total depreciation on asset over the useful life of 4 years.

DEP Y1 = 9,000,000 * 0.20 = $1,800,000

DEP Y2 = 9,000,000 * 0.32 = $2,880,000

DEP Y3 = 9,000,000 * 0.192 = $1,728,000

DEP Y4 = 9,000,000 * 0.1152 = $1,036,800

We can now calculate Net book value at the end of 4th year

NBV = 9,000,000 - 1,800,000 - 2,880,000 - 1,728,000 - 1,036,800

NBV = $1,555,200

Taxable value = Sale price - NBV

Taxable value = 2,520,000 - 1,555,200 = $964,800

Tax = $964,800 * 0.24 = $231,552

After tax salvage value = 2,520,000 - 231,552 = $2,288,448

Hope that helps.