A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?

Respuesta :

Answer:

Hence, the unit price of each pair of gloves is $6.69.

Step-by-step explanation:

Here, given the cost of 6 pairs pf gloves  = $40.14

Now, the unit price = Price per unit of the given item

[tex]\textrm{Unit Price }  = \frac{\textrm{Total Price of n units}}{\textrm{n}}\\\implies U =\frac{40.14}{6}  =  6.69[/tex]

or, Unit price of the glove = $6.69

Hence, the unit price of each pair of gloves is $6.69.