Joleen bought 12 apples. Each apple weighed 1.8 ounces. How many pounds of apples did Joleen buy?1 lb= 16 ozA. 1.35 lbB. 2.4 lbC. 21.6 lbD. 28.8 lb

Respuesta :

The right answer is Option A: 1.35 lb

Step-by-step explanation:

Given,

Apples bought by Joleen = 12

Weight of one apple = 1.8 ounces

Weight of 12 apples = 12*1.8

Weight of 12 apples = 21.6 ounces

It is also given that

1 lb = 16 oz

1 oz = [tex]\frac{1}{16}\ lb[/tex]

21.6 oz = [tex]21.6*\frac{1}{16}[/tex]

21.6 oz = [tex]\frac{21.6}{16} = 1.35\ lb[/tex]

Joleen bought 1.35 pounds of apples.

The right answer is Option A: 1.35 lb

Keywords: unit rate, multiplication

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/3950386
  • brainly.com/question/4021035

#LearnwithBrainly