contestada

Lusk Company produces and sells 15,200 units of Product X each month.The selling price of Product X is $22 per unit, and variable expenses are $16 per unit.A study has been made concerning whether Product X should be discontinued.The study shows that $73,000 of the $102,000 in fixed expenses charged to Product X would continue, even if the product was discontinued.These data indicate that if Product X is discontinued, the company's overall net operating income would :1. decrease by $62,200 per month2. increase by $10,800 per month3. increase by $39,800 per month4. decrease by $39,800 per month