Need answer ASAP:
A deluxe bakery sells a cookie for $3.89, a brownie for $3.61, and a cake for $23.68. On Wednesday they sold 14 cookies, 8 brownies, and four cakes. The cost in ingredients for each cookie is $0.76, for each brownie is $0.68, and for each case is $6.71. How much profit did they make on Wednesday?
Step-by-step explanation:first you multiply 0.76 by 14then multiply 0.68 by 8 then multiply 6.71 by 4. After you get your answer for each one you add them by the cost of each one