Answer:
B) $8.80
Explanation:
Coronado's current variable costs = $408,000 / 68,000 units = $6 per unit
Since this special order wouldn't increase fixed costs, they should not be considered in this calculation.
What has to be considered are the additional $2,800 spent for shipping the goods = $2,800 / 3,500 units = $0.80 per unit
Coronado's total costs for this special order = $6.80 per unit
If it wants to earn a $7,000 profit for this order, that means that they will need to earn a profit of $2 per unit (= $7,000 / 3,500 units).
The unit price for this special order should be = $6.80 + $2 = $8.80