Prices:
Soup = $1.59 / can
Crackers = $10.80 / 4 boxes = $2.70 / box
Since Mindy bought 6 cans of soup and 1 box of crackers, we just have to multiply the quantity of cans and boxes by the unit price of each, and add both numbers.
Total spending:
6 x 1.59 = 9.54
1 x 2.70 = 2.70
Total = 9.54 + 2.70 = 12.24
Therefore, Mindy has spent $12.24 in total. Among the choices, the correct answer is A.