Unit 2, Lesson 12

i is making personal pizzas. For 4 pizzas, she uses 10 ounces of cheese.

number of pizzas

ounces of cheese

a. How much cheese does Mai use

per pizza?

10

b. At this rate, how much cheese

will she need to make 15 pizzas?

4. Clare is paid $90 for 5 hours of work. At this rate, how many seconds does it take for her

to earn 25 cents?