Respuesta :

5 ounce can is better to buy

Solution:

Given that 5 ounce can of tuna cost $0.90 and a 12 ounce can of tuna costs $2.40

To find: which is better to buy

To find out which one is the better buy we have to find out what the unit price of both cans

To find a unit price you divide the ounce by the cost.

5 ounce can of tuna cost $0.90:

cost of 5 ounce can = $ 0.90

Thus cost of 1 ounce is found out by:

[tex]\text {cost of } 1 \text { ounce }=\frac{0.90}{5}=0.18[/tex]

Thus cost of one ounce is $ 0.18

12 ounce can of tuna costs $2.40:

cost of 12 ounce can = $ 2.40

Thus cost of 1 ounce is found out by:

[tex]\text {cost of } 1 \text { ounce }=\frac{2.40}{12}=0.2[/tex]

Thus cost of one ounce is $ 0.2

Thus on comparing unit price of 5 ounce can and 12 ounce can,

we can see clearly that unit price of 5 ounce can costs less than 12 ounce can

Thus 5 ounce can is better to buy