5 ounce can is better to buy
Given that 5 ounce can of tuna cost $0.90 and a 12 ounce can of tuna costs $2.40
To find: which is better to buy
To find out which one is the better buy we have to find out what the unit price of both cans
To find a unit price you divide the ounce by the cost.
cost of 5 ounce can = $ 0.90
Thus cost of 1 ounce is found out by:
[tex]\text {cost of } 1 \text { ounce }=\frac{0.90}{5}=0.18[/tex]
Thus cost of one ounce is $ 0.18
cost of 12 ounce can = $ 2.40
Thus cost of 1 ounce is found out by:
[tex]\text {cost of } 1 \text { ounce }=\frac{2.40}{12}=0.2[/tex]
Thus cost of one ounce is $ 0.2
Thus on comparing unit price of 5 ounce can and 12 ounce can,
we can see clearly that unit price of 5 ounce can costs less than 12 ounce can
Thus 5 ounce can is better to buy