5 pack notebooks costs more per notebook
Given that 4 pack of notebooks cost $ 3.98 and 5 pack of notebook costs $ 4.99
To find: Which costs more per notebook ?
Let us first find cost of one notebook and then compare to find which costs better
Cost of 1 notebook can be found by dividing cost of 4 notebooks by 4
[tex]\text {cost of } 1 \text { notebook }=\frac{\text { cost of } 4 \text { notebook }}{4}[/tex]
[tex]\text {cost of } 1 \text { notebook }=\frac{3.98}{4}=0.995[/tex]
So cost per notebook is $ 0.995
Cost of 1 notebook can be found by dividing cost of 5 notebooks by $ 4.99
[tex]\text {cost of } 1 \text { notebook }=\frac{\text { cost of } 5 \text { notebook }}{5}[/tex]
[tex]\text {cost of } 1 \text { notebook }=\frac{4.99}{5}=0.998[/tex]
So cost per notebook is $ 0.998
cost per book of 4 pack = $ 0.995
cost per notebook of 5 pack = $ 0.998
$ 0.998 > $ 0.995
So cost per notebook of 5 pack is more