Respuesta :

Answer:

$3.34 for each pound of popcorn

Step-by-step explanation:

All we must do, in this case, is divide 8.35 by 2.5.

This equals 3.34.

Therefore, each pound of popcorn cost $3.34.

Don't believe me? To check, just multiply 3.34 by 2.5.

Please let me know if you need help with anything else. :)