Respuesta :
The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy.
- Just divide the cost by the quantity: 69.75/9=$7.75
Hope this helps, have a BLESSED and wonderful day! As well as as a safe one! :-)
-Cutiepatutie ☺❀❤
To find the unit price of scarves you can divide the amount of scarves to the price of them in total.
69.75 / 9 = $7.75 for each scarf.
Best of Luck!