Matt and Trey are remodeling their gardens. Matt purchased 8 ferns and 1 rosebush for $35. Trey purchased 4 ferns and 3 rosebushes for $25. Determine the price of each plant.

Respuesta :

Answer: each fern cost $4

Each rose bush cost $3

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one fern

Let y represent the cost of one rosebush.

Matt purchased 8 ferns and 1 rosebush for $35. This is expressed as

8x + y = 35 - - - - - - - - - -1

Trey purchased 4 ferns and 3 rosebushes for $25. This is expressed as

4x + 3y = 25 - - - - - - - - - 2

We will solve equation 1 and equation 2 with the elimination method. To eliminate y, Multiply equation 1 by 3 and equation 2 by 1. It becomes

24x + 3y = 105

4x + 3y = 25

Subtracting both equations,

20x = 80

x = 80/20 = 4

Substituting x = 4 into equation 1, it becomes

8×4+ y = 35

y = 35 - 32

y = 3