Answer:
It is more convenient to buy the product from an outsource supplier.
Explanation:
Giving the following information:
To make a batch of 800 units, it is estimated that 120 direct labor hours are required for $12 per hour. Direct material costs are estimated at $1,800 per batch. The overhead costs are calculated based on an overhead rate of $7.50 per direct labor hour. The item can be readily purchased from a local vendor for $5 per unit.
We need to determine whether it is more convenient to make in house or outsource.
Make in house:
Total variable cost= 120*12 + 1,800 + 120*7.5= $4,140
Unitary variable cost= 4,140/800= $5.18
Buy= 5
It is more convenient to buy the product from an outsource supplier.