Answer:
The cost of the merchandise inventory of 30 units on Nov 30 = $700
Step-by-step explanation:
given,
Nov. 1 Inventory 20 units at $20
4 Sold 10 units
10 Purchased 30 units at $24
17 Sold 20 units
30 Purchased 10 units at $22
Units sold on 4th is out of Nov 1 inventory = (10 x 20)
= $200
30 units on November 30th cost is =
= 20 x $24 + 10 x $22
= $700
The cost of the merchandise inventory of 30 units on Nov 30 = $700