Answer:
(a) $24 per unit; $136,000
(b) $544,000
Explanation:
(a) Computation of variable cost per unit and the total fixed cost
Let Y1 = $424,000 and Y2 = $640,000,
X1 = 12,000 and X2 = 21,000
variable cost per unit (b) = (Y2 - Y1) ÷ (X2 - X1 )
= ($640,000 - $424,000) ÷ (21,000 - 12,000)
= $24 per unit
Total fixed cost:
Y2 - bX2 = Y1 - bX1
640000 - 24 × 21000 = 424000 - 24 × 12000
$136,000 = $136,000
(b) Computation of total cost for 17000 units of production
Total cost = [variable cost per unit × units produced ] + total fixed cost
= [24 × 17000] + 136000
= $544,000.