Respuesta :
Answer:
brand a is $1.22 per pound. brand b is $1.17 per pound.
Step-by-step explanation:
brand b would be the cheapest per pound but brand a would be better because brand b would be doubled price wise to get the same amount as brand a.
Answer:
Brand B is cheaper than Brand A
Step-by-step explanation:
Brand A:
49/40=1.23
1.23*40=49
Brand B:
23.44/20=1.17
1.17*20=23.4