Answer:
The 14-oz can has the lowest (best) unit price.
Step-by-step explanation:
Find the unit price per ounce in each of these three istuations, and then compare them.
Case 1: 10 oz for $2.50: $2.50/10 oz = $0.25/oz
Case 2: 12 oz for $2.70: $2.70/12 oz = $0.225/oz
Case 3: 14 oz: for $2.80: $2.80/14 oz = $0.20/oz
The largest size can (14 oz) has the lowest (best) unit price.