contestada

A 10 ounce can of tomatoes costs $2.50, a 12 ounce can of tomatoes costs
$2.70, and a 14 ounce can of tomatoes costs $2.80. Which size can has the best
nrice ner ounce?

Respuesta :

Answer:

The 14-oz can has the lowest (best) unit price.

Step-by-step explanation:

Find the unit price per ounce in each of these three istuations, and then compare them.

Case 1:  10 oz for $2.50:  $2.50/10 oz = $0.25/oz

Case 2:  12 oz for $2.70:  $2.70/12 oz = $0.225/oz

Case 3:  14 oz:  for $2.80:   $2.80/14 oz = $0.20/oz

The largest size can (14 oz) has the lowest (best) unit price.