you go to the nursery and buy some spring bulbs to plant in your yard you decide to buy 30 tulip bulbs and 32 daffodil bulbs for your front yard, and 16 tulip bulbs and 40 daffodil bulbs for your back yard. You spend $262.00 on the front yard and $220.00 on the back yard. What is the cost of each type of flower bulb.

Respuesta :

Answer:

The cost of Daffodil bulb is $ 3.5   And

The cost of Tulip bulbs is $ 5

Step-by-step explanation:

Given as :

The total number of tulip bulbs (T) for front yard = 30

The total number of tulip bulbs for back yard = 16

The total number of daffodil bulbs (D) for front yard = 32

The total number of daffodil bulbs for back yard = 40

The amount spend on front yard = $262.00

The amount spend on back yard = $220.00

so, according to question

30 T + 32 D = $ 262

16 T + 40 D = $ 220

Or, 480 T + 512 D = 4192               ...... 1

And 480 T + 1200 D = 6600          ....... 2

Solving eq 1 and 2

Or, ( 480 T + 1200 D ) - ( 480 T + 512 D ) =  6600 - 4192

Or, 688 D = 2408

∴            D = [tex]\frac{2408}{688}[/tex] = $ 3.5

Put The value of D in above eq

480 T + 1200 × (3.5) = 6600

Or, 480 T = 6600 - 4200 = 2400

∴            T =  [tex]\frac{2400}{480}[/tex] = $ 5

Hence The cost of Daffodil bulb is $ 3.5   And

           The cost of Tulip bulbs is $ 5    Answer