Respuesta :
Answer:
They need to buy 6 pairs of uniform pants so that they pay the same amount for their purchases
Step-by-step explanation:
Let x be the no. of pairs of uniform pants for which the total cost in both the cases will be same.
Case 1:
Cost of 1 pairs of uniform pants = $17.95 each
Cost of x pairs of uniform pants = $17.95x
Cost of sweater = $24.
Total cost = 24+17.95x
Case 2:
Cost of 1 pairs of uniform pants = $18.95
Cost of x pairs of uniform pants = $18.95x
Cost of sweater = $18
Total cost = 18+18.95x
ATQ
[tex]24+17.95x = 18+18.95x[/tex]
[tex]24-18=18.95x-17.95x [/tex]
[tex]24-18=x [/tex]
[tex]6=x [/tex]
Hence they need to buy 6 pairs of uniform pants so that they pay the same amount for their purchases
A situation in which they pay the same amount for their purchases is;
When they both buy 6 pairs of pants each and 1 sweater each.
We are told Cost for kersey is;
Each Pant = $17.95
Each Sweater = $24
If number of pants is x. Then total cost for kersey is;
17.95x + 24
We are told Cost for Jeana is;
Each pair of Pant = $18.95
A Sweater = $18
If number of pairs of pants is x. Then total cost for Jeana is;
18.95x + 18
A situation where their total cost will be the same is;
17.95x + 24 = 18.95x + 18
18.95x - 17.95x = 24 - 18
x = 6
Read more; https://brainly.com/question/18452415