deyjah0
contestada

Mo bought a more apples than Pete. Pete bought 14 apples. Each apple is $0.25. Write an expression to show how much money Mo spent on apples.​

Respuesta :

Answer:

M>3.50

Step-by-step explanation:

14×.25=3.5

As she bought more, M>3.50 is appropriate.

Answer:

Pete bought =14 apples

Mo bought = 14+ 1 = 15 apple (as Mo bought a means 1 apple more than Pete)

Each apple cost $0.25

So 15 apples cost = $(15 x 0.25) = $ 3.75

Step-by-step explanation: