Answer:
COGS = $120,000
Explanation:
We have to determine the average cost per unit:
There are 30,000 units with a total cost of $150,000. The average cost per unit = $150,000 / 30,000 units = $5 per unit
On August 15, 24,000 units were sold and the COGS was $120,000 (= 24,000 units x $5 per unit)