A nursery owner buys 8

panes of glass to fix some damage to her

greenhouse. The 8

panes cost ​$18.80
.
​Unfortunately, she

breaks 3

more panes while repairing the damage. What is the cost of another 3

panes of​ glass?

Respuesta :

The cost of another 3 panes of glass would be [tex]\bold{\$7.05}[/tex]

Solution:

Given, Number of panes of glass bought = 8

Cost of 8 panes of glass = [tex]\$18.80[/tex]

Number of broken panes of glass = 3

We have to find the cost of 3 panes of glass

By unitary method, If 8 panes of glass costs [tex]\$18.80[/tex], then the cost of one pane of glass will be as follows,

[tex]\text{cost of one pane of glass} = \frac{18.80}{8}= \$2.35[/tex]

Therefore, for 3 panes of glass it would be [tex]\$2.35\times3=\$7.05[/tex]

Unitary method:

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple.