Respuesta :

The unit price of gallon is: $2.93

Step-by-step explanation:

The unit price is the price of one item. If the price of some number of items is given, then the total price is divided by the number of items to get the unit price.

Given

[tex]Price=\$52.72\\No.\ of\ items=18\\Unit\ rate=\frac{Total\ price}{No.\ of\ items}\\=\frac{52.72}{18}\\=2.928888\\=2.93\ dollars[/tex]

The unit price of gallon is: $2.93

Keywords: Unit price, Division

Learn more about unit price at:

  • brainly.com/question/5009365
  • brainly.com/question/5013374

#LearnwithBrainly