Respuesta :
Answer:
Part a) The raisins cost $0.8 per ounce
Part b) 1.25 ounces
Step-by-step explanation:
The correct question is
Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 dollars.
a) How much do raisins cost per ounce?
b) How many ounces of raisins can be bought for $1?
Part a) How much do raisins cost per ounce?
we know that
To find out the unit rate divide the total cost by the total weight
so
[tex]\frac{4}{5} =\$0.8\ per\ ounce[/tex]
therefore
The raisins cost $0.8 per ounce
Part b) How many ounces of raisins can be bought for $1?
we know that
The raisins cost $0.8 per ounce
using proportion
Find out how many ounces of raisins can be bought for $1
Let
x -----> the ounces of raisins
[tex]\frac{1}{0.8}=\frac{x}{1}\\\\x= 1.25\ ounces[/tex]
Answer:
A) .8 per ounce
B) 1.25 ounces
Step-by-step explanation:
no