Jackson bought 555 ounces of raisins for \$4$4dollar sign, 4.
How much do raisins cost per ounce?
\$dollar sign
How many ounces of raisins can be bought for \$1$1dollar sign, 1?

Respuesta :

Answer:

Part a) The raisins cost $0.8 per ounce

Part b) 1.25 ounces

Step-by-step explanation:

The correct question is

Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 dollars.

a) How much do raisins cost per ounce?

b) How many ounces of raisins can be bought for $1?

Part a)  How much do raisins cost per ounce?

we know that

To find out the unit rate divide the total cost by the total weight

so

[tex]\frac{4}{5} =\$0.8\ per\ ounce[/tex]

therefore

The raisins cost $0.8 per ounce

Part b) How many ounces of raisins can be bought for $1?

we know that

The raisins cost $0.8 per ounce

using proportion

Find out how many ounces of raisins can be bought for $1

Let

x -----> the ounces of raisins

[tex]\frac{1}{0.8}=\frac{x}{1}\\\\x= 1.25\ ounces[/tex]

Answer:

A) .8 per ounce

B) 1.25 ounces

Step-by-step explanation:

no