ANSWER:
A 3-gallon jug of water costs $19.68.Price per pint of water is $0.82.
SOLUTION:
Given, a 3 - gallon jug of water costs $19.68.
Total amount = $19.68
We need to find what is the price per pint
Now, price per pint = [tex]\frac{total amount}{number of pints}[/tex]
We know that, a gallon contains 8 pints legally according to the united states.
Here, we have 3 gallons.
So total number of pints = 3 x pints per gallon
= 3 x 8 = 24
Now, price per pint = [tex]\frac{19.68}{24}[/tex]
Price per pint = $0.82
Hence, the price per pint of water is $0.82.