At a certain temperature, 0.4011 mol of N2 and 1.621 mol of H2 are placed in a 3.50 L container. N2(g)+3H2(g)↽−−⇀2NH3(g) At equilibrium, 0.1001 mol of N2 is present. Calculate the equilibrium constant, Kc .

Respuesta :

Answer:

The equilibrium constant ≈120.07

Explanation:

Step 1: The balanced equation

N2(g)+3H2(g)↽−−⇀2NH3(g)

This means that for 1 mole of N2 consumed, there is needed 3 moles of H2 to produce 2 moles of NH3

Step 2: Calculate initial moles

Reactants:

 ⇒N2: 0.4011 mol es

 ⇒H2: 1.621 mol es

Products

 ⇒NH3: 0 mol  

Step 3: Calculate number of moles that changed

N2: 0.4011 mol - 0.1001 mol = 0.3010 mol

H2: 3 * 0.3010 mol = 0.9030 mol

NH3: 2 * 0.3010 mol = 0.6020 mol

Step 4: Calculate moles at the equilibrium

N2: 0.1001 moles

 ⇒[N2] = 0.1001moles / 3.5L = 0.0286 M

H2: 1.621 moles -0.9030 moles  = 0.718 moles

 ⇒[H2] = 0.718 moles/ 3.5L  : 0.205 M

NH3: 0.6020 mol es

 ⇒[NH3] =  0.6020 / 3.5= 0.172M

Step 5: Calculate Kc

Kc = [NH3]² / ([N2] [H2]³)

Kc= 0.172²/(0.0286*0.205³)

Kc = 0.029584‬/(0.0286* 0.008615125‬)

Kc  ≈120.07

The Kcis a high value, this shows the position of the equilibrium is to the right.

The equilibrium constant ≈120.07

The equilibrium constant, Kc is 120.07.

What is Kc?

Kc is the ratio of equilibrium product concentrations to equilibrium reactant concentrations.

The equation is

N₂(g) + 3H₂ = 2NH₃(g)

1 mole of nitrogen and 3 moles of hydrogen are needed to produce 2 moles of ammonia.

Step1: Calculating the initial moles

Reactants

N₂ =  0.4011 moles

H₂ = 1.621 moles

Products

NH₃ = 0 mol

Step2: Calculating the number of moles

N₂ = 0.4011 mol - 0.1001 mol = 0.3010 mol

H₂ = 3 × 0.3010 mol = 0.9030 mol

NH₃= 2× 0.3010 mol = 0.6020 mo

Step3: calculating the moles at the equilibrium

N₂ = 0.1001 moles

[N₂] = [tex]\dfrac{ 0.1001moles }{ 3.5L } = 0.0286\;M[/tex]

[H₂] =  1.621 moles - 0.9030 moles  = 0.718 moles

[tex][H2] = \dfrac{0.718 moles}{3.5L} = 0.205 M[/tex]

NH₃ = 0.6020 moles

[tex][NH3] = \dfrac{0.6020 }{3.5L} = 0.172M[/tex]

Step4: Calculating the Kc

[tex]Kc = \dfrac{[NH3]² }{[N2] [H2]³}[/tex]

[tex]Kc= \dfrac{0.172²}{(0.0286 × 0.205³)}[/tex]

[tex]Kc = \dfrac{0.029584}{(0.0286 × 0.008615125‬)}[/tex]

Kc  = 120.07

Thus, The equilibrium constant =120.07

Learn more about Kc, here:

https://brainly.com/question/13450698