one pack of biscuits cost $x and one cup of ice cream costs $y. one packet and 2 cups of ice cream costs $8, while three packet of biscuits and one cup of ice cream cost $9. By solving determine the cost of both items​

Respuesta :

Answer:  

One pack of biscuits cost $x and one cup of ice cream costs $y. The cost of both the items are x = 2 and y = 3

Solution:

By solving determine the cost of both items

Step 1:

Say Biscuits=x and ice cream=y

Therefore: 1 pack biscuit and 2 cups ice cream = x+2y=8

3 pack biscuit and 1 cup ice cream = 3x+y=9

Step 2:

x+2y=8 ---- (i)

3x+y=9 ----- (ii)

Step 3:

To solve:

From equation i, x=8-2y

Substituting into (ii),

3(8-2y)+y=9

24-6y+y=9

24-5y=9

-5y=-15

y=3

Step 4:

To find x:

Place y=3 into (i)

x+2y=8

x+2(3) =8

Step 5:

x+6=8

x=8-6

x=2

Hence the cost of both the items biscuit and icecream is 2 and 3