12 muffins for 4.80 is the better deal.
Explanation: the ratio of $ to muffin for the first deal is .40:1 which is 40 cents per muffin. Compare this to the second deal’s ratio, .45:1, or 45 cents per muffin, which is higher. Thus, the first deal is better