contestada

Suppose the price of a certain item increases by 3.8% a total of 5 times, and then decreases by 1.4%
a total of 2 times. By what overall percent did the price increase?

Respuesta :

Answer:

The price was increased by 17.15%

Step-by-step explanation:

step 1

we have that

[tex]100\%+3.8\%=103.8\%=103.8/100=1.038[/tex]

Let

x -----> the price of a certain item

we know that

If a price increases by 3.8% a total of 5 times

then

The new price will be equal to multiply the original price by 5 times 1.038

so

[tex]x(1.038)(1.038)(1.038)(1.038)(1.038)=x(1.038)^5[/tex]

step 2

we have that

[tex]100\%-1.4\%=98.6\%=98.6/100=0.986[/tex]

we know that

If a price decreases by 1.4% a total of 2 times

then

The new price will be equal to multiply the actual price by 2 times 0.986

The actual price is [tex]x(1.038)^5[/tex]

so

[tex]x(1.038)^5(0.986)(0.986)=x(1.038)^5(0.986)^2=1.1715x[/tex]

[tex]1.1715-1=0.1715[/tex]

convert to percentage

[tex]0.1715*100=17.15\%[/tex]

therefore

The price was increased by 17.15%

Answer: The price increased by 17.149618%.

Step-by-step explanation:

Given that the price of a certain item increases by 3.8% = 0.038 a total of 5 times.

So every time the price was (1 + 0.038) = 1.038 times the original price.

So after 5 times the price is = [tex]1.038^5=1.205[/tex] times the original price.

Then it decreased by 1.4% twice. So the new price is = [tex]1.205\cdot\left(1-0.014\right)^{2}=1.17149618[/tex] times the original price.

So the percentage increase is = [tex]\left(1.17149618-1\right)\cdot100 \%=17.149618 \%[/tex]

Learn more: https://brainly.com/question/12049968