A 76.00 pound flask of mercury costs $145.00. The density of mercury is 13.534 g/cm3. Find the price of one cubic inch of mercury by calculating intermediate values. What is the price of one pound of mercury?

Respuesta :

Answer:

1 cm³ of the mercury costs $ 0.0568

Cost of 1 pound of the mercury = $ 1.91

Explanation:

Given that:

The mass of mercury = 76.00 pound

Given that:

76.00 pound of the mercury costs $145.00

Or,

1 pound of the mercury costs $145.00 / 76.00

Cost of 1 pound of the mercury = $ 1.91

Also,

[tex]1\ gram=\frac {1}{453.592}\ pound[/tex]

So,

[tex]1\ gram=\frac {1}{453.592}\ pound[/tex] of the mercury costs $[tex]\frac {145.00}{76.00}\times \frac{1}{453.592}[/tex]

Cost of 1 gram of mercury = $ 0.0042

Given that:

The density of the mercury = 13.534 g/cm³

Mass = 1 gram

Considering,

Density = Mass / Volume

So,

Volume = Mass / Density = 1 gram / 13.534 g/cm³ = 0.0739 cm³

1 gram comprise of 0.0739 cm³ of the mercury

So,

0.0739 cm³ of the mercury costs $ 0.0042

1 cm³ of the mercury costs $ 0.0042 / 0.0739 = $ 0.0568