Respuesta :

I think th answer is $0.82.

Hope this helps

aachen

Answer:

$ 0.83 on one pound

Step-by-step explanation:

Given: Martha spent $2.90 on 3 1\2 pounds of bananas.

To Find: How much did she spend on each pound of bananas

Solution:

Amount spent by martha on bananas = [tex]\$[/tex] [tex]2.90[/tex]

Quantity of bananas bought                = [tex]3\frac{1}{2}[/tex] [tex]\text{pound}[/tex]

                                                              = [tex]\frac{7}{2}[/tex] [tex]\text{pound}[/tex]

Now,

Martha spent [tex]\$[/tex] [tex]2.90[/tex] on = [tex]\frac{7}{2}[/tex] [tex]\text{pound}[/tex] of bananas

therefore,

Amount spent by Martha on one pound of banana= [tex]\frac{\text{quantity of banana bought}}{\text{Amount spent on bananas}}[/tex]

                                                                        = [tex]\frac{2.90}{\frac{7}{2}}[/tex]

                                                                        = [tex]\frac{2.90\times2}{7}[/tex]

                                                                        = [tex]\$[/tex] [tex]0.83[/tex]

Hence amount spent by martha on one pound of banana is [tex]\$[/tex] [tex]0.83[/tex]