Respuesta :

Answer: [tex]\frac{3}{8}\ kg[/tex]

Step-by-step explanation:

The table attached is part of the exercise (Without the table the question was incomplete).

We know that the cost of 1 kilogram of Chihuahua cheese is 78 and the Chihuhua cheese bought the day before cost 195.

The first step is to calculate the amount of cheese bought with 195:

[tex]\frac{195}{78}=\frac{5}{2}\ kg[/tex]

Now, we need to add the fractions provided in the table (This table shows the amount of cheese that was used in that day). Then:

[tex]\frac{1}{2}\ kg+\frac{7}{8}\ kg+\frac{3}{4}\ kg=\frac{17}{8}\ kg[/tex]

Finally, in order to find what fraction of Chihuahua cheese is left, we must subtract [tex]\frac{5}{2}\ kg[/tex] and [tex]\frac{17}{8}\ kg[/tex]:

[tex]\frac{5}{2}\ kg-\frac{17}{8}\ kg=\frac{3}{8}\ kg[/tex]

Ver imagen luisejr77