Listed below are the commissions earned ($000) last year by a sample of 15 sales representatives at furniture patch inc. $4.2 $6.3 $7.5 $11.2 $13.0 $13.6 $15.2 $15.8 $16.7 $17.4 $18.6 $22.3 $37.6 $43.2 $83.6
a. Determine the mean, median, and the standard deviation. (round your answers to 2 decimal places.) mean $ median $ standard deviation $
b. Determine the coefficient of skewness using pearson's method. (round your answer to 3 decimal places.) coefficient of skewness
c. Determine the coefficient of skewness using the software method. (round your answer to 2 decimal places.)

Respuesta :

lucic

Answer:

a)Mean= 21.75, median 15.8 and standard deviation is 19.45

b)0.918

c)0.92

Step-by-step explanation:

a)Given this data in $, the mean is sum of data divided by number of samples

4.2 6.3 7.5 11.2 13.0 13.6 15.2 15.8 16.7 17.4 18.6 22.3 37.6 43.2 83.6

sum will be

[tex]4.2+ 6.3+ 7.5+ 11.2 +13.0+ 13.6+ 15.2+ 15.8+ 16.7+ 17.4+ 18.6+ 22.3+ 37.6+ 43.2+ 83.6=326.2[/tex]

Number of samples=15

Mean=326.2/15=21.75

Median is center value in the data set

4.2 6.3 7.5 11.2 13.0 13.6 15.2 15.8 16.7 17.4 18.6 22.3 37.6 43.2 83.6

Median=15.8

Standard deviation

4.2-21.75= -17.55 , -17.55² =308.00

6.3-21.75= -15.45, -15.45²= 238.70

7.5-21.75= -14.25, -14.25² = 203.06

11.2-21.75= -10.55, -10.55² = 111.30

13-21.75= -8.75, -8.75²= 76.56

13.6-21.75= -8.15, -8.15²= 66.42

15.2-21.75= -6.55, -6.55²= 42.90

15.8-21.75= -5.95, -5.95²= 35.40

16.7-21.75= -5.05, -5.05²= 25.50

17.4-21.75= -4.35, -4.35²= 18.92

18.6-21.75= -3.15, -3.15²= 9.92

22.3-21.75= 0.55, 0.55²=0.30

37.6-21.75=15.85. 15.85²=251.22

43.2-21.75=21.45, 21.45²=460.10

83.6-21.75=61.85, 61.85²=3825.42

mean of squared differences

308+238.70+203.06+111.30+76.56+66.42+42.90+35.40+25.50+18.92+9.92+0.30+251.22+460.10+3825.42=5673.72

Mean of squared differences=5673.72/15 =378.25------variance

Standard deviation is square-root of variance= √378.25=19.45

b) The formula for finding the coefficient of skewness using Person's method is;

Multiply the difference between mean and median by three then dividing the answer by the standard deviation

Sk₂=3(x-Md)/s

where  Sk₂=skewness, x=mean, Md =median and s is standard deviation

Sk₂=3(21.75-15.8)/19.45 =0.918

c) using software method, use Excel

  • In cell A1 type coefficient of skewness
  • In cell A2:3*(AVERAGE(B3:B20)-MEDIAN(B3:B20) ) / STDEV.P(B3:B20)
  • Cell location to reflect where the data is.In this example, the data is in B3toB20
  • Press Enter

Answer=0.92