Respuesta :
it would be 20 x 6 because 20 sets pf markers for 6 dollars each.
Answer:
$0.30.
Step-by-step explanation:
The ratio of number of markers to cost of markers is 20:6
Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.
A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.
$6÷20=$0.30
The cost of 1 marker is $0.30