Problem 1- C.
Like terms is when there is the same variable in different places in the problem.
Problem 2-A, because for B, if u give them 4 cars for each person, you would need 40 plus the 3 remainder. C is different too because if u give them 3 each, four would remain. D is just like B so the final answer is A.
Problem 3- the answer is 8 ounce jar, $0.08. You can find the unit price of it by dividing the ounce amount and the price, then subtract by the both unit prices.