Respuesta :
Hello! The answer to your question would be as followed:
First we need to find the area of the wheel:
We can use the formula of a circle
Area = PI * r^2
The diameter is nine inches, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches
The area would be found by this equation:
3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.
Then, we now divide the price by the area to get the price per square inch:
The cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29
Rounded to the nearest cent
For this case we have that the area of a circle is given by:
[tex]A = \pi * r ^ 2[/tex]
Where:
r: It is the radius of the circle
In this case they give us the diameter of the cheese wheel, that is, 9 in. Then: [tex]r = 4.5 \ in[/tex]
Thus, we have:
[tex]A = \pi * (4.5) ^ 2\\A = \pi * 20.25\\A = 63.585 \ in ^ 2[/tex]
Now we find the cost per [tex]in ^ 2[/tex]:
[tex]\frac {18.60} {63.585} = 0.29[/tex]
Thus, the cost per square inch is $0.29
ANswer:
The cost per square inch is $0.29