Mandy can buy 4 containers of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55. She can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90. How much does one box of crackers cost?

Respuesta :

Answer:

The cost of a box of crackers is $2.25.

Step-by-step explanation:

Let the cost of a containers of yogurt is $x and cost of a box of crackers is $y.

It is given that Mandy can buy 4 containers of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55.

[tex]4x+3y=9.55[/tex]              .... (1)

She can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90.

[tex]2x+2y=5.90[/tex]              .... (2)

On solving (1) and (2), using graphing calculator, we get

[tex]x=0.7[/tex]

[tex]y=2.25[/tex]

Therefore the cost of a box of crackers is $2.25.

Ver imagen erinna

Answer:$2.25 i think

Step-by-step explanation: