If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?

Respuesta :

Find the area of the wheel:

Area of a circle is found using the formula:

Area = PI x r^2

9 inch would be the diameter, so the radius would be 9/2 = 4.5 inches.

The area would be 3.14 x 4.5^2 = 63.6 square inches.

Now divide the price by the area to get price per square inch:

Cost per square inch = 18.60 / 63.6 = $0.29 (rounded to the nearest cent)

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

We are given that a wheel of 9-inches

Cost of wheel=$18.60

We have to find the cost per square inch

Diameter of wheel=9 inches

Radius of wheel =[tex]\frac{9}{2}[/tex] inches

We know that area of wheel =[tex]\pir62[/tex]

Substitute the values then we get

Area of wheel =[tex]\frac{22}{7}\times (\frac{9}{2})^2[/tex]

Area of wheel=63.64 square inches =

Cost of wheel=$18.60

Cost of 63.64 square inches=$18.60

Cost of one square inches=[tex]\frac{18.60}{63.64}[/tex]

Cost of one square inch=$0.29

Hence, cost of one square inch=$0.29