Johanna is selling cheese at the farmers’ market. One wheel of cheese has a diameter of 9 inches.

What is the area of the wheel of cheese?

If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?

Respuesta :

Answer:

The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

The cost per square inch is $0.29

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- One wheel of cheese has a diameter of 9 inches

∵ The wheel is shaped a circle

∵ The diameter of the wheel is 9 inches

- The radius of the circle is half its diameter

∵ The radius of the wheel = 1/2 its diameter

∴ The radius of the wheel = 1/2 (9) = 4.5 inches

- The area of a circle = πr²

∴ The area of the wheel cheese = π(4.5)² = 63.61725124 inches²

* The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

- The 9-inch wheel of cheese costs $18.60

∵ The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

∵ It cost is $18.60

- To find the cost per square inch divide the cost of the wheel

  by its area

∴ The cost per square inch = 18.60 ÷ 63.62 = 0.29

The cost per square inch is $0.29