Mustafa Manufacturing Company began operations on January 1. During the year, it started and completed 3,000 units of product. The financial statements are prepared in accordance with GAAP. The company incurred the following costs: Raw materials purchased and used—$6,200. Wages of production workers—$7,400. Salaries of administrative and sales personnel—$3,000. Depreciation on manufacturing equipment—$4,400. Depreciation on administrative equipment—$2,200. Mustafa sold 2,400 units of product. Required Determine the total product cost for the year. Determine the total cost of the ending inventory.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

1) Total product cost

Raw materials purchased and used—$6,200.

Wages of production workers $7,400

Depreciation on manufacturing equipment—$4,400

So total product cost=18000

cost per unit=18,000÷3,000=6

cost of goods sold=6×2,400=14,400

cost of ending inventory=18,000−14,400=3,600

Hope it helps!

In the Mustafa manufacturing unit, the total product cost for the year has been $ 18,000. The total cost of the ending inventor has been $ 3,600.

The total product cost of the year can be calculated as:

The total product cost for the year = Cost of raw material + wages of workers + depreciation on the manufacturing equipment

The cost of sales has not been included in the product cost as they have not been involved in the manufacturing of the product.

Given, Cost of raw material = $ 6,200

wages of workers = $ 7,400

depreciation on the manufacturing equipment = $ 4,400

The total product cost for the year =  $ 6,200 + $ 7,400 + $ 4,400

The total product cost for the year = $ 18,000

The total cost of the ending inventory can be calculated as:

The total cost of the ending inventory = Total production cost - Cost of goods sold

The number of unit products formed = 3,000

The total production cost = $ 18,000

So, cost per unit product = [tex]\rm \dfrac{18,000}{3000}[/tex]

The cost per unit product  = $ 6

The number of units sold by the company = 2,400

cost for the 2,400 units will be = $ 6 [tex]\times[/tex] 2,400

Cost for the 2,400 units = $ 14,400

The total cost of the ending inventory = $ 18,000 + $ 14,400

The total cost of the ending inventory = $ 3,600

In the  Mustafa manufacturing unit, the total product cost for the year has been $ 18,000. The total cost of the ending inventor has been $ 3,600.

For more information about the total cost of the ending inventory, refer to the link:

https://brainly.com/question/15157841