Respuesta :
Answer:
Explanation:
1) Total product cost
Raw materials purchased and used—$6,200.
Wages of production workers $7,400
Depreciation on manufacturing equipment—$4,400
So total product cost=18000
cost per unit=18,000÷3,000=6
cost of goods sold=6×2,400=14,400
cost of ending inventory=18,000−14,400=3,600
Hope it helps!
In the Mustafa manufacturing unit, the total product cost for the year has been $ 18,000. The total cost of the ending inventor has been $ 3,600.
The total product cost of the year can be calculated as:
The total product cost for the year = Cost of raw material + wages of workers + depreciation on the manufacturing equipment
The cost of sales has not been included in the product cost as they have not been involved in the manufacturing of the product.
Given, Cost of raw material = $ 6,200
wages of workers = $ 7,400
depreciation on the manufacturing equipment = $ 4,400
The total product cost for the year = $ 6,200 + $ 7,400 + $ 4,400
The total product cost for the year = $ 18,000
The total cost of the ending inventory can be calculated as:
The total cost of the ending inventory = Total production cost - Cost of goods sold
The number of unit products formed = 3,000
The total production cost = $ 18,000
So, cost per unit product = [tex]\rm \dfrac{18,000}{3000}[/tex]
The cost per unit product = $ 6
The number of units sold by the company = 2,400
cost for the 2,400 units will be = $ 6 [tex]\times[/tex] 2,400
Cost for the 2,400 units = $ 14,400
The total cost of the ending inventory = $ 18,000 + $ 14,400
The total cost of the ending inventory = $ 3,600
In the Mustafa manufacturing unit, the total product cost for the year has been $ 18,000. The total cost of the ending inventor has been $ 3,600.
For more information about the total cost of the ending inventory, refer to the link:
https://brainly.com/question/15157841