Respuesta :
Answer:
$4 per pound
Step-by-step explanation:
To find how much one pound of cashew nuts cost you have to use money over unit.
So money/unit, in this problem the money is 32 and the unit is 8.
So 32/8, now you divide 32 by 8 to get the price for one pound.
32 divided by 8 is 4
So $4 per pound
Answer:
The total cost of one pound is $4.
Step-by-step explanation:
[tex]\Large\textnormal{First, you divide the numbers from left to right to find the answer.}[/tex]
[tex]\displaystyle 32\div8=4[/tex]
[tex]\displaystyle \frac{8}{8}=1[/tex]
[tex]32\div4=8[/tex]
[tex]\displaystyle \frac{32}{8}=4\times1=4[/tex]
[tex]\Large \boxed{4}[/tex], is the correct answer.
I hope this helps you and have a wonderful day!