Respuesta :

Answer:

D. $3.

Step-by-step explanation:

We have been given that a box of 7 items costs $20.79. We are asked to find the cost of each item.

To find the cost of each item, we will divide total cost by total number of items.

[tex]\text{Cost of each item}=\frac{\$20.79}{7}[/tex]

[tex]\text{Cost of each item}=\$2.94142857[/tex]

Upon rounding our answer to nearest dollar, we will get:

[tex]\text{Cost of each item}\approx\$3[/tex]

Therefore, the cost of each item will be approximately $3 and option D is the correct choice.