Respuesta :
Answer:
D
Step-by-step explanation:
To find out the price lets divide
11.16/ 4 = 2.79 per pack
17.94/6= 2.99 per pack
24.96/8= 3.12 per pack
39.75/15= 2.65 per pack
2.65 is the cheapest out of all of the choices
Answer:
The best choice is D. 15 packs for $39.75, because ti gives the best offer per pack.
Step-by-step explanation:
The given table is
Packs Cost ($)
4 11.16
6 17.94
8 24.96
15 39.75
So, the best value here refers to the cheapest napkins. To find their price per unit , we need to divide the cost of the pack by the number of packs
[tex]\frac{11.16}{4}= \$2.79\\\frac{17.94}{6}=\$ 2.99\\\frac{24.96}{8} =\$3.12\\\frac{39.75}{15}=\$2.65[/tex]
You can observe that the cheapest price is $2.65.
Therefore, the best choice is D. 15 packs for $39.75, because ti gives the best offer per pack.