Jada wants to buy strawberries and raspberries to bring to a party. Strawberries cost $ 2.20 per pound and raspberries cost $2.95 per pound if she only has $10 to spend on the And wants to buy at least 4 pounds write a System of inequalities representing the situation where she is X pounds of strawberries and Y pounds of raspberries

Respuesta :

Answer:

X + Y ≥ 4

$2.20X + $2.95Y ≤ $10.00

Step-by-step explanation:

Strawberries cost $2.20 per pound

Raspberries cost $2.95 per pound

Jada only has $10.00 to spend

She wants to buy at least 4 pounds

Assumption: She buys X pounds of strawberries and Y pounds of raspberries.

Solution:

Number of pounds can't be less than 4

i.e X + Y ≥ 4

The cost of buying strawberries and raspberries has to be $10.00 or less than $10.00

i.e $2.20X + $2.95Y ≤ $10.00

So the system of equations is;

X + Y ≥ 4

$2.20X + $2.95Y ≤ $10.00