Four students buy a box of popsicles for 4.29 and a bag of pretzels for 3.97. how much should each person contribute to the total cost?

Respuesta :

Answer:

$2.00

Step-by-step explanation:

There are four people, their total cost is 4.29+3.97 (8.26).

8.26 / 4 = 2.06500. Rounded up: 2. Therefore each person will pay 2 dollars.

Now. If you'll excuse me, I really want a popsicle now.