Respuesta :

Answer:

A. c = 0.31b

Step-by-step explanation:

$7.44 = 24 juice bottles

[Divide by 24 on both sides]

$0.31 = 1 juice bottle

The cost is equal to the amount per juice bottle times the number of juice bottles, so:

c = 0.31b

(A trick to use when you don't know the answer: If there are multiple answers with the same numbers but the decimal places are in different places, it is probably one of those answers.)