Answer:
B
Step-by-step explanation:
A proportional relationship has the equation y = mx where m is the unit rate. The cost per pound is 4.00 / 1.6 = $2.50 per pound.
So for every pound bought it'll cost $2.50 or 2.5p.
So the costs c = 2.5p.
This follows the form y = mx.